Gabinet Podologiczny
Podolog mgr Edyta Konieczna

Usuwanie odcisków.

Odciski to zmiany charakteryzujące się wyraźnie ograniczonym hiperkeratotycznym ogniskiem z twardym rdzeniem, który wnika w żywe warstwy naskórka i w skórę właściwą.

Odciski na stopach dają bardzo silne dolegliwości bólowe, ponieważ wytworzony rdzeń powoduje ucisk na zakończenia nerwowe. 

Do powstawania odcisku na stopie przyczynia się mechaniczne drażnienie, długotrwały nacisk i tarcie. Powoduje to uszkodzenie głębiej położonych warstw naskórka, obumieranie komórek, które nie mogą przemieszczać się na zewnątrz uciskają skórę właściwą tworząc rogowy czop. Odciski na stopie zlokalizowane są w okolicy stawów śródstopno-paliczkowych, pomiędzy palcami na powierzchni stycznej, na części podeszwowej stopy, pod płytką paznokciową i wale paznokciowym.

Rozróżniamy odciski twarde, miękkie, z kapilarami, nerwowo-naczyniowe, nerwowo-włókniste, brodawkowe z przerostem linii papilarnych oraz mnogie. W przypadku odcisków wnikających w skórę właściwą, w celu precyzyjnego, bezbolesnego i bezkrwawego usunięcia rogowego czopu niezbędne jest użycie dłutka. Podczas zabiegu usuwania odcisków można stosować preparaty zmiękczające, zawierające w swoim składzie mocznik, kwas salicylowy, kwas mlekowy. Następnie za pomocą frezarki należy wygładzić powierzchnię opracowanych zmian i zdezynfekować. Tak opracowane miejsce należy zabezpieczyć odpowiednim środkiem pielęgnacyjnym, zastosować opatrunek i odciążenie celem ochrony narażonego miejsca przed dalszym uciskiem.

W moim gabinecie zabieg usuwania odcisków na stopie wykonywany jest ze szczególną dbałością o całkowite wyleczenie zmian.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Messenger